Tchórz pospolity
Występowanie
Tchórz pospolity (nazywany także tchórzem europejskim lub leśnym) z rodziny łasicowatych, do których należy także udomowiona fretka, występuje na rozległych terenach środkowej Europy, ponadto w południowej Szwecji, lokalnie w Anglii i w Szkocji oraz na terenie całych Włoch. Brakuje go natomiast w Irlandii oraz na kilku wyspach Morza Śródziemnego. Tchórz pospolity żyje zarówno w lesie, jak i na otwartej przestrzeni, także w pobliżu ludzkich osiedli. Chętnie przebywa w okolicy wody.
Wygląd
Samce są znacznie silniejsze od samic. Pierwotna forma hodowlana fretki ma biało obramowane, półokrągłe uszy. Ogon tchórza pospolitego jest krótszy i mniej puszysty od ogona kuny. Na pośladkach ma dwa gruczoły odbytowe z wydzieliną o silnym zapachu, którą wyrzuca podczas zdenerwowania lub obrony przed napastnikiem. Uzębienie tchórza pospolitego różni się znacznie od uzębienia kuny, ponieważ w obu szczękach ma o jeden ząb przedtrzonowy mniej.
Pożywienie
Tchórz pospolity poluje najchętniej na myszy i szczury, a w pobliżu zbiorników wodnych oraz na terenach wilgotnych z upodobaniem zjada żaby. Nie gardzi chomikami, królikami, plażami, gadami i owadami. Przy nadarzającej się okazji potrafi upolować także zwierzynę łowną (zająca, bażanta, kuropatwę).
Sposób życia
Tchórz pospolity jest zwierzęciem aktywnym niemal tylko nocą, natomiast w ciągu dnia odpoczywa w stosach chrustu, słomy, drewna lub kamieni lub w norach królików. Najczęściej zimą zamieszkuje szopy, stodoły lub stare mury czy ruiny, podobnie jak zwierzęta, na które poluje, czyli myszy i szczury.
Tchórz pospolity, podobnie jak kuna domowa, porusza się na swoim terytorium utartymi przesmykami. Na zdobycz poluje chętnie wzdłuż zbiorników z wodą płynącą lub stojącą. Bardzo zręcznie pływa i nurkuje.
Okres godowy
Podczas okresu godowego samce tchórza pospolitego odbywają zazwyczaj długie wędrówki. Kopulacja trwa często ponad godzinę. Samiec podtrzymuje przy tym zębami kark samicy. Młode przychodzą na świat w norze (królika) lub w innej bezpiecznej kryjówce. Przez cztery tygodnie pozostają ślepe, a przez pięć tygodni karmione są przez matkę.
BIOLOGIA
Gatunek: Tchórz pospolity (Mustela putorius),
Rodzina: Łasicowate (Mustelidae),
Podrodzina: Łasice właściwe (Mustelinae),
Rodzaj: Mustela (gronostaje, tchórze, norki)
Długość ciała, ciężar: ó 40-50 cm, 1-1,5 kg; 5 35-41 cm, 600-900 g;
Futro
Odwrotnie ubarwione: na zewnątrz ciemnobrunatne z żółtawym, niemal białym, przebłyskującym podszyciem; brzuch, podgardle i łapy ciemniejsze, prawie czarne; twarz rozjaśniona białymi pasmami ciągnącymi się nad oczami i policzkami, pysk biały.
Rozmnażanie
Okres godowy: marzec-początek czerwca; ciąża trwa około 41-43 dni; liczba młodych: 3-8 (12).
W REWIRZE
Odchody: Odchody wałeczkowate długości 6-8 cm, najczęściej czarne, zakręcone, z jednej strony zakończone szpiczastym czubkiem,o intensywnym zapachu, wydalane w ?latrynach".
Trop: Trop podobny do tropu kuny; 4-5 podeszew palcowych z odciskami pazurów, podzielonych podeszwą główną oraz tylko w kończynach przednich podeszwą piętową. Obrazy tropów jak u kuny leśnej i domowej, tylko odstępy nieco krótsze. Podczas ucieczki odciski łap tylnych także ułożone parami przed odciskami łap przednich.
Rodzaje polowań: Zastawianie pułapek. W Polsce pułapki nie są dozwolone. Na tchórze poluje się z zasiadki.
Trofea: Cały preparat
Źródło: Zwierzęta łowne, Ekkehard Ophoven, Wydawnictwo Muza SA, Wydanie I, Warszawa 2006