Herzlich willkommen auf der Internetseite
des Jagdverein 'Jenot' in Paslek

Es ist ein Hobby, eine Leidenschaft, eine Wissenschaft, ein Handwerk. Die Jagd ist für ihre Liebhaber ihr ganzes Leben, eine Form der Selbstverwirklichung. Es wird mit vielen großen Emotionen verbunden und ganz oft als Vorwand benutzt um der Natur ein Stück näher zu kommen. Die Gegner der Jagd kritisieren den zynischen Umgang mit Lebewesen die als Schießscheiben für harte mit Flinten bewaffnete Typen dienen. Allerdings ist Jagd für eine steigende aber kleine Gruppe von Menschen eine professionelle Methode zu einer optimalen Allokation natürlicher Ressourcen. Zu dieser Gruppe gehört natürlich auch unser Verein.

Welcome to 'Jenot' hunting association
in Pasłęk

Hunting has many faces. It is a hobby, passion, skill and knowledge. For its supporters, hunting is a way of life. It evokes emotions and allows to get closer to nature. For its opponents, it is a cynical way of treating living creatures as shooting targets. However, for growing, yet still a small group, hunting is a professional management of the natural resources to maintain sustainable environment. And members of our our association belong to this very group.

Tchórz pospolity

Występowanie

Tchórz pospolity (nazywany także tchórzem europejskim lub leśnym) z rodziny łasicowatych, do których należy tak­że udomowiona fretka, występuje na rozle­głych terenach środkowej Europy, ponadto w południowej Szwecji, lokalnie w Anglii i w Szkocji oraz na terenie całych Włoch. Bra­kuje go natomiast w Irlandii oraz na kilku wyspach Morza Śródziemnego. Tchórz pospo­lity żyje zarówno w lesie, jak i na otwartej przestrzeni, także w pobliżu ludzkich osiedli. Chętnie przebywa w okolicy wody.

 

Wygląd

Samce są znacznie silniejsze od samic. Pierwotna forma hodowlana fretki ma biało obramowane, półokrągłe uszy. Ogon tchórza pospolitego jest krótszy i mniej puszysty od ogona kuny. Na pośladkach ma dwa gruczoły odbytowe z wydzieliną o sil­nym zapachu, którą wyrzuca podczas zde­nerwowania lub obrony przed napastnikiem. Uzębienie tchórza pospolitego różni się znacznie od uzębienia kuny, ponieważ w obu szczękach ma o jeden ząb przedtrzonowy mniej.

 

Pożywienie

Tchórz pospolity poluje naj­chętniej na myszy i szczury, a w pobliżu zbior­ników wodnych oraz na terenach wilgotnych z upodobaniem zjada żaby. Nie gardzi chomikami, królikami, plażami, gadami i owadami. Przy nadarzającej się okazji potrafi upolować także zwierzynę łowną (zająca, bażanta, kuropatwę).

 

Sposób życia

Tchórz pospolity jest zwierzę­ciem aktywnym niemal tylko nocą, natomiast w ciągu dnia odpoczywa w stosach chrustu, słomy, drewna lub kamieni lub w norach królików. Najczęściej zimą zamieszkuje szo­py, stodoły lub stare mury czy ruiny, podobnie jak zwierzęta, na które poluje, czyli myszy i szczury.

 

Tchórz pospolity, podobnie jak kuna domowa, porusza się na swoim terytorium utartymi przesmykami. Na zdobycz poluje chętnie wzdłuż zbiorników z wodą płynącą lub stojącą. Bardzo zręcznie pływa i nurkuje.

 

Okres godowy

Podczas okresu godowego samce tchórza pospolitego odbywają zazwyczaj długie wędrówki. Kopulacja trwa często ponad godzinę. Samiec podtrzymuje przy tym zębami kark samicy. Młode przychodzą na świat w norze (królika) lub w innej bezpiecznej kryjówce. Przez cztery tygodnie pozostają ślepe, a przez pięć tygodni karmione są przez matkę.

 

BIOLOGIA

Gatunek: Tchórz pospolity (Mustela putorius),

Rodzina: Łasicowate (Mustelidae),

Podrodzina: Łasice właściwe (Mustelinae),

Rodzaj: Mustela (gronostaje, tchórze, norki)

Długość ciała, ciężar: ó 40-50 cm, 1-1,5 kg; 5 35-41 cm, 600-900 g;

 

Futro

Odwrotnie ubarwione: na zewnątrz ciemnobrunatne z żółta­wym, niemal białym, przebłyskującym podszyciem; brzuch, pod­gardle i łapy ciemniejsze, prawie czarne; twarz rozjaśniona białymi pasmami ciągnącymi się nad oczami i policzkami, pysk biały.

 

Rozmnażanie

Okres godowy: marzec-początek czerwca; ciąża trwa około 41-43 dni; liczba młodych: 3-8 (12).

 

W REWIRZE

Odchody: Odchody wałeczkowate długości 6-8 cm, najczęściej czarne, zakręcone, z jednej strony zakończone szpiczastym czubkiem,o intensywnym zapachu, wydalane w ?latrynach".

 

Trop: Trop podobny do tropu kuny; 4-5 podeszew palcowych z odciskami pazurów, podzielonych podeszwą główną oraz tylko w kończynach przednich podeszwą piętową. Obrazy tropów jak u kuny leśnej i domowej, tylko odstępy nieco krótsze. Podczas ucieczki odciski łap tylnych także ułożone parami przed odciskami łap przednich.

 

Rodzaje polowań: Zastawianie pułapek. W Polsce pułapki nie są dozwolone. Na tchórze poluje się z zasiadki.

 

Trofea: Cały preparat

 


Źródło: Zwierzęta łowne, Ekkehard Ophoven, Wydawnictwo Muza SA, Wydanie I, Warszawa 2006

 

Zwierzyna drapieżna

Tchórz pospolity

Opublikowano: 15-02-2012
Tchórz pospolity Występowanie Tchórz pospolity (nazywany także tchórzem europejskim lub leśnym) z rodziny łasicowatych, do których należy tak­że udomowiona fretka, występuje na rozle­głych terenach środkowej Europy, ponadto w południowej Szwecji, lokalnie w Anglii i w Szkocji oraz na terenie całych Włoch. Bra­kuje go natomiast w Irlandii oraz na kilku wyspach Morza Śródziemnego. Tchórz pospo­lity żyje zarówno w lesie, jak i na otwartej przestrzeni, także w pobliżu ludzkich osiedli. Chętnie przebywa w okolicy wody.   Wygląd Samce są znacznie silniejsze od samic. Pierwotna forma hodowlana fretki ma biało obramowane, półokrągłe uszy. Ogon tchórza pospolitego jest krótszy i mniej puszysty od ogona kuny. Na p...

Czytaj więcej

Lis

Opublikowano: 15-02-2012
Lis Występowanie Zasięgiem występowania obejmuje Europę, obszary Azji o umiarko­wanym i podzwrotnikowym klimacie, Afrykę na północ od Sahary oraz Amerykę Północ­ną. W połowie XIX wieku został sprowadzony do Australii, gdzie stal się poważnym pro­blemem. W Alpach żyje do granicy 3000 metrów, a w cieplejszych warunkach klima­tycznych w innych obszarach występowania nawet do 5000 metrów. Lis zamieszkuje cały obszar Polski. Preferuje duże obszary leśne w bliskim sąsiedztwie łąk i pól, jednak zasiedla także tereny bezleśne. Jeśli to możliwe, zamiesz­kuje lasy, a poluje na otwartym terenie. W ostatnich latach wskutek presji popula­cyjnej lis stał się gatunkiem podążającym śla­dem człowieka przekracza...

Czytaj więcej

Kuna leśna (tumak)

Opublikowano: 15-02-2012
Kuna leśna (tumak) Występowanie Zasiedla całą niemal Euro­pę oraz części Azji, lecz gęstość populacji jest zróżnicowana. Na niektórych obszarach występuje niezwykle rzadko. Kuna leśna jest dużo bardziej płochliwa od kuny domowej, dlatego też szuka schro­nienia w dużych ostojach leśnych. Jednak według najnowszych badań zamieszkuje obecnie także mniejsze lasy i zagajniki, zbli­żając się coraz bardziej do obszarów zamiesz­kanych przez człowieka.   Wygląd Kuna leśna ma ciało i kończyny nie­co dłuższe od kuny domowej, waży jednak nieznacznie mniej. Jej futro ma długi włos, jest gęste, miękkie i błyszczące. Futro jest szczególnie cenionym trofeum myśliwskim. Nos ma czarny w przeciwieństwie do kuny domowej, które...

Czytaj więcej

Kuna domowa (kamionka)

Opublikowano: 15-02-2012
Kuna domowa (kamionka) Występowanie Kuna domowa, blisko spo­krewniona z  kuną leśną, jest zwierzęciem żyją­cym w bezpośrednim otoczeniu człowieka, ponadto jest gatunkiem bardziej rozpo­wszechnionym. Zamieszkuje niemal całą Europę, zachodnią i środkową Azję, jednak nie występuje na Wyspach Brytyjskich oraz licznych wyspach Morza Śródziemnego. Ponadto niewielkie populacje zamieszkują Skandynawię. Kuna domowa żyje w lasach i na polach, lecz chętnie szuka bliskości siedlisk ludzkich i zamieszkuje także wioski i miasta.   Wygląd Futro kuny domowej jest nieco krót­sze, a jego włos nie jest tak gęsty i miękki jak u kuny leśnej. Mimo wszystko jest po­szukiwane. Plama na podgardlu jest z re­guły większa i wyraźnie biał...

Czytaj więcej

Jenot

Opublikowano: 15-02-2012
Jenot Występowanie Pierwotną ojczyzną jenota jest wschodnia Syberia, północno-wschodnie Chiny i Japonia. Został sprowadzony do  zachodniej Rosji ze względu na futro, skąd rozprzestrzenił się na wschodnią, północną i środkową Europę. Jenot zamieszkuje chętnie tereny leśne z gęstym poszyciem w pobliżu zbiorników wodnych.   Wygląd Na pierwszy rzut oka można łatwo pomylić jenota z szopem praczem, głównie z powodu charakterystycznej maski na pysku. Jenot należy jednak do rodziny psowatych (Canidae). Jego tylne partie ciała są mniej roz­budowane niż u szopa pracza, sierść jest dłuż­sza, a ogon pozbawiony pręg. Ponadto jenot nie potrafi wspinać się na drzewa.   Pożywienie i sposób życia Jest zwier...

Czytaj więcej