Jenot
Występowanie
Pierwotną ojczyzną jenota jest wschodnia Syberia, północno-wschodnie Chiny i Japonia. Został sprowadzony do zachodniej Rosji ze względu na futro, skąd rozprzestrzenił się na wschodnią, północną i środkową Europę. Jenot zamieszkuje chętnie tereny leśne z gęstym poszyciem w pobliżu zbiorników wodnych.
Wygląd
Na pierwszy rzut oka można łatwo pomylić jenota z szopem praczem, głównie z powodu charakterystycznej maski na pysku. Jenot należy jednak do rodziny psowatych (Canidae). Jego tylne partie ciała są mniej rozbudowane niż u szopa pracza, sierść jest dłuższa, a ogon pozbawiony pręg. Ponadto jenot nie potrafi wspinać się na drzewa.
Pożywienie i sposób życia
Jest zwierzęciem wszystkożernym, żywi się głównie małymi ssakami, ptactwem wodnym, jajami ptaków gniazdujących na ziemi, żabami oraz rybami. W skład jego pożywienia wchodzą także rośliny oraz padlina. Jest zwierzęciem aktywnym głównie w nocy. Podobnie jak lis i borsuk pożywienia szuka w lesie przy ziemi oraz na porośniętych brzegach zbiorników wodnych. W ciągu dnia przebywa w norach wykopanych przez siebie lub zajmuje nory lisa lub borsuka. Odchody wydalane w ?latrynach" służą między innymi do znakowania granic terytorium. Jenot jako jedyny przedstawiciel rodziny psowatych zapada w sen zimowy.
Rozmnażanie
Jenoty żyją w związkach monogamicznych. Samiec uczestniczy w wychowywaniu młodych. Szczenięta są wyrośnięte już po sześciu miesiącach i pozostają razem do zakończenia zimy.
Inne informacje
Ekologiczne skutku napływu jenota nie są jeszcze do końca zbadane. W Finlandii np. częściowo wyparł lisa. W ramach ochrony zwierzyny drobnej odławiany jest przy użyciu pułapek lub z zasiadki (nocnej).
BIOLOGIA
Gatunek: Jenot (Nyctereutes procyonoides)
Rodzina: Psowate (Canidae)
Długość ciała, ciężar: 52-60 cm, 5-10 kg.
Futro: Długa sierść z gęstym podszyciem, kolor futra od ciemnobrązowego po ciemnoszary. Jasne partie pyska.
Rozmnażanie: Okres godowy: luty-marzec; ciąża trwa 60-64 dni. Liczba młodych: 5-8(12) szczeniąt.
W REWIRZE
Odchody: Długości 4-6 cm i grubości 2-3 cm, składające się z 2-3 kawałków zawierających niestrawione resztki roślin i złowionej zdobyczy.
Trop
Tropy składające się z odcisków podeszew, czterech wachlarzowato rozpostartych palców łącznie z odciskami pazurów. Tropy o wymiarach 4-5 x 5-6 cm. W wolniejszych rodzajach tropu co 2-3 tropy po obu stronach środkowej osi. Podczas ucieczki ?trop zająca" (tylne stopy przed przednimi).
Na śniegu widoczny ślad ogona.
Rodzaje polowań: przy użyciu samołówek i potrzasków, często korzysta się także z zasiadki w miejscu wystawienia przynęty z pożywieniem
Pozostałe znaki: ?Latryny"
Trofea: Futro, cały preparat.
Źródło: Zwierzęta łowne, Ekkehard Ophoven, Wydawnictwo Muza SA, Wydanie I, Warszawa 2006